CULTURATI Zİyaretçİ Araştırması

Katılımcı BİLGİ Formu

CULTURATI kullanıcısı olarak araştırma çalışmamıza gönüllü olarak katıldığınız için çok teşekkür ederiz. Sizi, CULTURATI deneyiminiz hakkında çevrimiçi araştırmamıza katılmaya davet ediyoruz. Karar vermeden önce, araştırmanın neden yapıldığını anlamanız ve sizden beklenenlerin neler olduğunu anlamanız önemlidir. Lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyun. Herhangi bir konuda daha fazla bilgi almak isterseniz, bu bilgi formunun sonunda verilen iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

CULTURATI Projesi Nedir?
CULTURATI, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Ufuk Avrupa Araştırma, İnovasyon ve Eylem (AİE) projeleri kapsamında 101094428 numaralı hibe anlaşmasıyla, Bilkent Üniversitesi tarafından yürütülen bir projedir. CULTURATI, bir kültürel miras ve sanat içerik platformudur. CULTURATI platformu, Kültürel ve Yaratıcı Endüstriler (KYE’ler), yaratıcı profesyoneller ve vatandaşların Avrupa genelinde kültürel miras ve sanat için ortak içerik oluşturmalarına olanak tanır. CULTURATI, kullanıcılara veritabanındaki içeriği kişiselleştirilmiş oyunlar ve rotalar şeklinde sunar.

Araştırmanın Başlığı
Kültürel Miras ve Sanat İçin Özelleştirilmiş Oyunlar ve Rotalar – CULTURATI

Araştırmanın Amacı
Bu araştırma, Avrupa genelinde kültürel ve sanatsal açıdan zengin içerik oluşturmak için dijital teknolojileri kullanarak yenilikçi bir çevrimiçi platformun geçerliliğini doğrulamayı amaçlamaktadır. CULTURATI, katılımcıları kültürel mirasla etkileşime geçirerek kültürel ve sanatsal içerikle buluşturan küresel bir içerik merkezi olarak hizmet vermektedir. CULTURATI, özelleştirilmiş oyunlar ve rotalar aracılığıyla kültürel içerik sunar. Sensörler yardımıyla, mekanlarda doluluğa göre kullanıcıları yönlendirir, kapasite planlaması yapar, ziyaretçilerin deneyimlerini geliştirmeyi ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlar. CULTURATI’nin teknolojisi ve sistemi, kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak geliştirilmektedir. Bu araştırmaya katılarak, CULTURATI’yi deneyimleyip, düşüncelerinizi bizimle paylaşarak sistemin geliştirilmesine katkıda bulunmuş olacaksınız.

Prosedür
Bu araştırmanın bir parçası olarak, CULTURATI’yi deneyimleyip, düşüncelerinizi bizimle paylaşmak üzere çevrimiçi anket formumuzu cevaplamanızı rica ederiz. Görüşleriniz, bu çalışmanın başarısı ve sistemin iyileştirilmesi için son derece değerlidir. Çevrimiçi anketimiz, yaklaşık olarak iki dakika içinde tamamlanması tasarlanmış 10 sorudan oluşmaktadır.

Gönüllü ve Anonim Katılım
Onay formumuz ile, bu araştırmaya gönüllü ve anonim (isim veya kimlik bilgisi paylaşmadan) olarak katılarak, CULTURATI deneyiminiz hakkında çevrimiçi anket formumuzla, geri bildirimde bulunmayı kabul etmiş olacaksınız.

Reddetme ve Cayma Hakkı
Bu çalışmaya katılım gönüllüdür. Bu araştırmaya katılımınızı dilediğiniz anda sonlandırabilirsiniz. Herhangi bir soruyu cevaplamayı reddetme veya herhangi bir nedenle istediğiniz zaman, herhangi bir ceza olmadan, katılımınızı sonlandırma hakkınız bulunmaktadır. Onayınızı geri çekmeyi seçerseniz, bu bilgi formunun sonunda verilen iletişim adreslerini
kullanarak da bize e-posta ile bildirebilirsiniz. Katılım veya geri çekilme kararınız herhangi olumsuz sonuçlara neden olmayacaktır.

Gizlilik, Veri İşleme ve Koruma
Gizliliğinizi ve verileri korumak için, çalışmamızda aşağıdaki önlemleri alıyor ve uyguluyoruz;

Bilgi Toplamada Sınırlandırma: Toplanan verilerin gizliliğini çalışmamız boyunca öncelikli olarak korumak için, veri azaltma ilkesini benimsiyor, bu nedenle hakkınızda gereksiz kişisel bilgiler toplamıyoruz. Ancak, CULTURATI’yi tekrar kullanmayı seçerseniz ve sistemin sizi tanımasını isterseniz, yalnızca bir rumuz ve e-posta adresinizle, CULTURATI’de bir hesap oluşturma seçeneğiniz bulunmaktadır. CULTURATI hakkındaki deneyiminize ilişkin anketimize verdiğiniz yanıtlar, verilerinizi korumak için ayrı ve anonim olarak toplanıp saklanacaktır. CULTURATI pazarlama veya diğer amaçlar için çerezler veya benzer araçlar kullanmamaktadır.
Anonim Katılım: CULTURATI anketine katılımınız tamamen anonimdir. CULTURATI deneyiminiz konusunda verdiğiniz geribildirim, kimlik bilgisi olmaksızın toplanmaktadır ve veri koruma yasaları ve endüstri standartlarına tam uyum içinde toplanıp saklanmaktadır.
Verilerin Anonimliği ve Gizliliği: Katılımcılardan toplanan tüm bilgiler rastgele oluşturulan numaralar yardımıyla saklanmaktadır. Bunu, çalışmamızda anonimliğinizi ve verdiğiniz cevapların gizliliğini korumak amacıyla yapmaktayız. Veriler, Bilkent Üniversitesi’nde ve Almanya’daki bulut altyapımızda güvenli bir şekilde saklanacaktır. Veri koruma ve saklama konusunda, sıkı veri koruma düzenlemelerine uyulacak, yetkisiz erişimi veya ihlalleri önlemek için endüstri standardı şifreleme protokolleri ve güvenlik önlemleri kullanılacaktır.
Kişisel Verilerin Korunması: Gizliliği ihlal risklerini azaltmak için, kişisel veri toplamıyoruz. CULTURATI projesinde yer alan tüm ortaklar, Avrupa Birliği’nin Kişisel Veri Koruma Kanunu (KVKK) ve diğer ilgili uluslararası, Avrupa ve ulusal yasalara uymaktadır. Bilgileriniz, verilerinizi güvenli bir şekilde saklamak için veritabanımızda kullanılacak olan bir kod (rastgele oluşturulan numaralar) yardımıyla depolanacaktır. Bu veriye erişim, araştırma çalışmasına dahil olan yetkili personelle sınırlı olacaktır.
Veri Paylaşımı: Toplanan veriler, anonim şekilde, toplu olarak, araştırmacılar için açık erişime sahip olacaktır.

Riskler ve Faydalar
Bu çalışmaya katılım konusunda herhangi bir risk bulunmamaktadır. Araştırmaya katılımınız konusunda sizin için doğrudan bir fayda olmasa da, geri bildiriminiz, diğer kullanıcılar için CULTURATI deneyimini geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Yaş Gerekliliği
Bu çalışmaya katılmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.

İletişim Bilgileri
Herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki kişilerden herhangi biriyle iletişime geçebilirsiniz:
Dr. Eda Gürel, Proje Koordinatörü ve Yöneticisi, Bilkent Üniversitesi, eda@tourism.bilkent.edu.tr

Yukarıda belirtilen araştırma ekibinin üyelerine sormak istemediğiniz veri güvenliği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, ayrıca Veri Koruma Direktörü Serdar Vural Öktem’e de (svoktem@gmail.com) ulaşabilirsiniz.

Etik Onay Bilgileri: Bu araştırmada kullanılan bilgi formu ve anket soruları, Bilkent Üniversitesi İnsan Araştırmaları Etik Kurulu tarafından, Başvuru No:518 ve Kurul Karar/Toplantı No: 2024_03_22_01 ile 22 Mart 2024 tarihinde onaylanmıştır.